Євангельська церква «Фіміам» 
   
   


Новини •
Живі історії •
Наші друзі •
Аудіо-проповіді 2017
Аудіо-проповіді 2016
Аудіо-проповіді 2013-2015
Аудіо-проповіді до 2013
Люди, які цінують сміттям, або ”Відмовитися від усього, щоб здобути Христа”
Олександр Ткачук

Кому подобається спостерігати за боксом? Багатьом подобається дивитися, як чоловіки змагаються в силі. Навіть якщо ви зовсім не любите бокс, але час від часу дивитеся новини, то ви знаєте ім’я такого боксера, як Мухаммед Алі. Хто він? В минулому – відомий, а зараз він вже не діючий боксер. Він досягнув того, чого прагнув у своєму житті, а девізом його були такі слова: ”Літати, як метелик, і жалити, як оса”. „ Літати, як метелик ”, – тобто бути легким в ногах, легко перебігати, пересуватися по рингу. І „жалити, як оса” означає боляче вражати свою ціль. Це і було змістом його життя, його лозунгом, девізом, кредо. Він цим жив. Він мав гроші, всесвітню славу, розум. І весь світ знає це ім’я – Мухаммед Алі.

Але в його житті сталися переміни. Знаєте, що він робить зараз? Зараз він просто сидить вдома і дивиться відеозаписи зі своїми поєдинками. Знаєте, з якої причини? Бо він захворів хворобою Паркінсона, яка виявляється у тому, що всі кінцівки тіла починають ритмічно, незалежно від волі людини, труситися, починаючи зі щелепи. Він навіть не може жувати самостійно. А посмішка приносить йому великий біль. І от Мухамед Алі сидить вдома, вже не думає ні про бокс, ні про славу, ні про авторитет, який мав колись, ні про гроші, ні про силу. Де все це поділося? Минуло. Всі цінності, що були змістом його життя, зникли. І зараз він на самоті зі своєю хворобою.

Ви знаєте, щось подібне відбулося в житті одного біблійного героя, який мав великі цілі, вболівав за щось, боровся. Та одного разу зрозумів, що ці цінності насправді не є цінними.

Що ви знаєте про апостола Павла до того, як він зустрівся з Ісусом Христом? Він був гонителем церкви, фарисеєм, вчителем Закону. Ще він був євреєм і мав римське громадянство. На той час для людей це було великим привілеєм. З дитинства він вчився у ніг Гамаліїла, який був членом синедріону. Ще Павло знав грецьку мову. Ці переваги і були цінністю його життя.

«Зрештою, браття мої, радійте у Господі! Писати вам те саме не прикро мені, а для вас це навчальне. Стережіться собак, стережіться працівників лихих, стережіться обрізання! Бо обрізання то ми, що служимо Богові духом, а хвалимося Христом Ісусом, і не кладемо надії на тіло, хоч і я міг би мати надію на тіло. Як хто інший на тіло надіятись думає, то тим більше я, обрізаний восьмого дня, з роду Ізраїля, з племени Веніяминового, єврей із євреїв, фарисей за Законом. Через горливість я був переслідував Церкву, бувши невинний, щодо правди в Законі». Послання до Филип’ян 3:1–6.

1. Ким був Павло і які мав цінності? (Фил. 3:1–6)

В цих віршах Павло описує всі цінності, які мав у своєму житті: з роду Ізраїлевого, з коліна Веніамінового. Взагалі, кожен єврей з коліна Веніаміна пишався цим. І для Павла це було основним надбанням його життя. Він походив з коліна, з якого був перший цар його нації – перший цар Ізраїля.

Далі бачимо його національні переваги: єврей із євреїв. Це була його національна гордість, він пишався тим, що був євреєм. Якщо попереднє було його особистою гордістю, то друге свідчило про особисту перевагу, про його приналежність.

Наступне, що він мав, – обрізаний восьмого дня. Ця особливість говорила про його релігійні переконання і релігійні цінності. Хто був перший обрізаний з ізраїльського народу? Авраам, який повірив Богу, і Бог це йому зарахував у праведнісь. На знак того, що Авраам був вірний Богові, Бог дав повеління, щоб кожному єврейському хлопчику робили обрізання частинки шкірки крайньої плоті. Тобто це не було простою забаганкою, а перевагою, враховуючи те, в якому кліматі жили ізраїльтяни. Там було дуже мало води, постійно митися вони не мали можливості. Їхнє обрізання, з медичної точки зору, було дуже зручним і дуже добрим для кожної людини, яка жила в тій місцевості. Але, разом з тим, це свідчило про те, що людина вірить в Живого Бога, що євреї знають Живого Бога. Це було його релігійним переконанням.

Наступна його перевага – фарисей за Законом. Про що це свідчить? Про авторитет, який він мав. Фарисеї були дуже впливовою сектою того часу в тій місцевості. Вони не тільки керували релігійними справами народу, були авторитетними і поважними, а й впливали навіть на політиків. Ким був підбурений Пилат, коли розіп’яв Ісуса? Народом. А народ був підбурений фарисеями. Саме вони мали вплив на політичні події, які відбувалися в країні. І те, що Павло був євреєм, свідчило про його авторитет і про те, що він мав владу в суспільстві, міг керувати, вчити інших, що його поважали.

І остання перевага, яка в нього була (Фил. 3:6), – це те, що він був невинний в Законі, тобто він надіявся на власну праведність. Фарисеї надіялися на власну праведність через те, що виконували традиції, передання, обряди, намагалися виконувати Закон. Хоча багато хто з них і не виконував його до кінця. Але вони пишалися таким побожним життям, вважаючи, що таким чином здобувають собі праведність.

Отже, в цих двох віршах описані цінності, які мав Павло, і все, що було змістом його життя: він був єврей з євреїв, він був ізраїльтянином, він був фарисеєм, був обрізаний восьмого дня, був з коліна Веніаміна, знав грецьку мову, мав римське громадянство і вчився у ніг Гамаліїла. Це все, чим він керувався у своєму житті. І він настільки вірив у ці цінності, що переслідував Христову Церкву (Фил. 3:6).

Чому фарисеї переслідували Церкву? Тому, що вони не вірили, що Христос був дійсно Месією. Коли Він прийшов, вони не визнали Його. Ким вони називали Ісуса? Самозванцем. Тому вони Його розп’яли, вважаючи богохульником. Фарисеї переслідували християн. Вони щиро вірили, і Павло разом з ними, що, придушуючи секту, таким чином виявляють свою любов до Бога. І цим він пишався. Це було здобутком його життя аж до одного випадку.

2. Найбільший провал (Дії 9:1–7)

Уявіть картину: самовпевнений фарисей, за плечима якого є досвід, освіта, знання різних мов, йде, щоб ловити християн, ув’язнювати їх і навіть вбивати. І дорогою з ним трапляється випадок, який записаний у Діях святих апостолів 9:1–7, – найбільший провал у житті Павла – Той, Кого він переслідував, Кого називав самозванцем, насправді виявляється Месією. І мало того, Він виявляється Богом, Якого Павло з дитинства дуже добре знав, боявся і шанував. В цьому і є суть провалу, який відбувся там, на дорозі. Він бачить, що всі його здобутки, цінності виявляються нічим, помилкою, тому що Христос, Якого він переслідував, є насправді Богом. І в Ньому – весь зміст життя. Не дивно, що тут сказані такі слова: „Павло повалився на землю”.

Отже, провал полягає в тому, що:
- всі цінності виявилися помилкою,
- Христос виявився Месією,
- весь зміст його життя став однієї миті марним.

3. Прибирання сміття

Що люди роблять, коли в їхньому житті відбуваються такі великі провали? Хтось закінчує життя самогубством, хтось закриває свій бізнес, хтось замикається в собі, деякі навіть сходять з розуму. Але Павло зробив дещо інше – він вирішив радикально змінити своє життя, дізнавшись, Ким насправді є Ісус Христос.

В ту мить, коли він зустрівся з Христом, то зрозумів, що всі його цінності, всі надбання є сміттям (Фил. 3:7–8). Що він робить? Все, що було цінним у його житті, він бере і викидає в смітник. Одне із значень слова „сміття”, в перекладі з грецької мови, є „гній”. Отже, сміття – це те, що не потрібне, не має користі, не може ні в чому допомогти. Що ви робите кожної суботи? Прибираєте. Я також прибираю кожної суботи. Ніхто не любить, щоб гості знаходили на поличці пил, провівши пальцем. Ніхто не любить, щоб вдома було брудно. Ми не любимо сміття. І тому ми щосуботи закачуємо рукави, беремо ганчірку, дістаємо пилосос і всю квартиру прибираємо – виносимо з неї сміття. Те саме зробив і Павло – всі свої цінності, все, що було здобутком у його житті, він зібрав і, вважаючи сміттям, викинув. Він зрозумів, що зміст життя – в Ісусі Христі.

Заради чого він це зробив? З якої причини? (Фил. 3:7–11). Він зробив це для того,
- щоб пізнати Христа, Який став новим змістом його життя,
- щоб придбати Христа,
- щоб отримати праведність, яку дає Христос Бог,
- щоб уподібнюватися Йому.

Отже, Христос став змістом життя Павла, а пізнання Христа стало його метою і найбільшою цінністю.

І після цієї кардинальної переміни змінилися його пріоритети. Він робить наступний крок. У Фил. 3:12–16 Павло закликає нас до духовного росту. Що це означає?

4. Про духовний ріст:

Павло нам дає дружню пораду і закликає:
- всі свої цінності порахувати в одну мить за сміття,
- щоб змістом життя став Христос, а пізнання Його – найбільшою цінністю,
- бути наслідувачами Христа, тим самим духовно рости.

Як і завдяки чому відбувається духовний ріст у нашому житті? Завдяки тому, що ми щоденно пізнаємо Христа. Ми придбали Христа, пізнали Христа, отримали праведність від Нього, ми уподібнюємося Йому. І коли ми уподібнюємося Христу щодня, пізнаємо, як Він поводився, як думав, коли ми щодня служимо Йому, – тоді в нашому житті постійно має місце цей духовний ріст.

Павло зауважує два важливі моменти про духовний ріст:
- Цей ріст має початок, але не має кінця. Все починається, коли ми зустрічаємося з Христом (Фил. 3:12–13). Павло, який все своє життя присвятив Христу, який страждав і помер за Нього, який неодноразово отримував об’явлення і прямі відкриття, який дуже близько знав Христа, не вважав, що чогось досягнув. Тобто це говорить про те, що межі в духовному рості немає. Постійно є куди рости. Отже, якщо вам хтось із людей скаже: «Я духовно зрілий», або: «Я досягнув межі» – не вірте. Поки ми будемо жити, до останнього нашого подиху, буде місце, куди ми можемо рости, – планка постійно підіймається, а ми все більше можемо уподібнюватися образу Ісуса Христа.
- Цей ріст вимірюється любов’ю до Бога і до людей (Фил. 3:12). Павло був спасенний любов’ю Христа. Коли він ув’язнював християн, то думав, що таким чином доводив Богу свою любов. Та раптом він зрозумів, що все навпаки. І змістом його життя стало пізнання нової, іншої любові до Бога, ріст у цій любові. Духовний ріст вимірюється любов’ю. І в Новому Заповіті є дуже багато віршів, де про це говориться.

Причиною, через яку в нашому житті необхідно зробити ці переміни (Фил. 3:20), є те, що життя наше – на небесах, не на землі. І всі цінності є сміттям у порівнянні з Ісусом Христом. Чому? Тому, що все земне – дочасне, а все, що є на небі, – вічне. Із неба ми чекаємо нашого Спасителя, і на небі ми будемо проживати разом з Ним (Фил. 3:20).

5. Що є цінністю нашого життя?

Можливо, те, що було цінністю для Павла, для вас не є цінністю. Можливо, ви можете махнути рукою на його цінності. Грецька мова? Грецька мова – не актуальна. Можливо, цінністю для вас зараз є знання англійської мови, вища освіта, яку ви отримали, ваша квартира, можливо, телефон останньої моделі, ваша машина. Будь–що. Цей принцип залишається таким самим і зараз. Павло перерахував, що було найціннішим у його житті. Що є найціннішим у вашому житті? Чим живете ви?

Дайте відповідь на такі запитання:
- чи є речі, які мені необхідно порахувати за сміття?
- чи є Христос змістом і цінністю мого життя?
- чи пізнаю я щоденно Христа в процесі духовного росту, який вимірюється любов’ю?
- чи з радістю я чекаю приходу Спасителя, пам’ятаючи про те, що життя моє – на небесах?

Найважливішою цінністю в нашому житті є Ісус Христос. Якщо є якась інша цінність, то від неї варто відмовитися заради Христа. Інакше ми є тими людьми, які цінують сміттям. Слово „відмовитися” вжито не в буквальному значенні і не означає продати машину, квартиру і поїхати в Африку. Слово „відмовитися” – означає на перше місце в своїх пріоритетах поставити Христа. Павло відмовився від усього. Як поведемося ми? Навіть якщо ви є християнином не один рік і є чесною людиною, проте у вашому житті можуть бути речі, які керують вами.

Зараз я пропоную вам відмовитися від усіх цінностей заради Христа. Знайте, що Ісус Христос є єдиним змістом нашого життя. Якщо в нашому житті немає Христа, значить воно позбавлене змісту.

І останнє запитання (Фил. 3:20). Чи чекаєте ви приходу Христа? Чи боїтеся приходу Спасителя? Чи можете ви з упевненістю сказати, що вічне життя чекає вас на небесах? Це дуже добре, коли тут, на землі, ми можемо сказати, що життя наше – на небесах. І всі, хто так вважає, чекають приходу Христа з радістю. Але є люди, які бояться приходу Христа тому, що вони не знають, чим для них закінчиться цей прихід. Для одних він закінчиться радістю, для інших – вічним плачем.

Сьогодні ми можемо відмовитися від всіх своїх цінностей і поставити на перше місце у своєму житті Ісуса Христа.



 


Євангельська церква «Фіміам» © 2017
Контактна інформація